2022 m. birželio 9 d., ketvirtadienis

Benas Liandzbergis. Apie ironiją ir komiškumą tapybos kalba

Šis tekstas - tai Vilniaus dailės akademijos Įvietinto meno katedros magistranto Beno Liandzbergio diplominio darbo recenzija. Gynimas vyko VDA parodų salėse "Titanikas" 2022 metų birželio 9 dieną, ketvirtadienį, 10 valandą. Diplomanto praktinės dalies vadovas - doc. Gintaras Palemonas Janonis, teorinės dalies vadovas - doc. Vygintas Orlovas.
 
Benas Liandzbergis ėmėsi sunkios ir sudėtingos, ne tik magistrinio, bet ir daktarinio, tyrimo vertos temos. Tai skamba šiek tiek paradoksaliai – nes regėtųsi, kas sieja akademinį tyrimą ir tokį su šiuo dalyku tartum menkai susijusį dalyką kaip komiškumas ir ironija. Analitinėse studijose bet koks humoro jausmas lyg atrodytų kaip nusikaltimas... Kita vertus, į bet kurį reiškinį galima žvelgti racionaliai, per distanciją, atsitraukus. Prisiminkime olandų mokslininką Matthijs‘ą Van Boxselį, parašiusį dėmesio vertą „Kvailybės enciklopediją“ (beje, 2005 m. išverstą ir į lietuvių kalbą), kurioje pasitelkęs ironišką kalbėseną remdamasis paradoksais, tyrėjas (save įvardinantis morosofu) aiškinasi tai, ką galima pavadinti proto trūkumu.
 
Bendras ekspozicijos vaizdas
 
Panašiu keliu eina ir B. Liandzbergis. Paradoksas iš tiesų yra vienas iš jo kūrybinių sprendimų, priemonė ir galutinis tikslas. Pats diplomantas labai argumentuotai paaiškina savo pasirinkimo motyvus: „Gyvenant keistuose laikuose, kada yra globalinės problemos, socialinės, asmeninės ir vykstant tokiam baltam triukšmui daugelio mūsų galvose, mano akimis daugelį mūsų yra apėmusi tam tikra nežinomybės, perdegimo baimė, išsekimas nuo to. Kartų skirtumai, asmeninis priešinimasis naujajam pasauliui, besikeičianti aplinka, nuolat keičia ir mano pojūčius, apmąstymus. Bet tas siaubas ar vidinis diskomfortas ir yra priežastis, kodėl pasirinkau tokią temą“ (teorinės dalies santrauka, p. 40). Regis, kad dabarties įvykių fone (prieš tai vykusi pandemija ir visokiausi socialiniai ribojimai, šiuo metu vykstantis nuožmus karas Ukrainoje) tartum turėtų nublokšti visus komiškumus ir ironijas kaip įrankius kalbėti toli-toli už horizonto linijos. Bet prisiminkime literatūrinius šio žanro atstovus – Jaroslavą Hašeką, ne be I pasaulinio karo poveikio parašiusį epopėją apie šaunųjį kareivį Šveiką arba Balį Sruogą, ironiškai ir talentingai gebėjusį aprašyti nacių konclagerį ir savo patirtį jame, kad vien dėl šių pavyzdžių aiškėja, jog mūsų dienomis be ironijos ir komiškumo kaip įrankių ir instrumentų tiesiog negalima išsiversti. 
 
[Naudodamasis recenzento privilegija, po paveiklsais dedu paties Autoriaus komentarus, kuriuos jis yra surašęs teorinėje darbo dalyje.]
 
 Benas Liandzbergis „002“, drobė, akrilas, aliejus, 120x100 cm
 
Šis darbas apie mane tiesiogiai. Nuo pat mažens mėgdavau varžytis su kažkuo. Kartais varžymasis su kitais buvo matomas aplinkai, o kartais tai likdavo tik mano galvoje. Per visą gyvenimą mane persekiojo tas nelemtas jausmas, kad esu taip arti to ko siekiu, bet visada lieku antras. Kompozicinių elementų interpretaciją palieku jums. [PAJUODINTU KURSYVU DEDAMOS PATIES AUTORIAUS - BENO LIANDZBERGIO MINTYS APIE SAVO DARBUS]
 
 
Benas Liandzbergis tą ir daro. Tai ką matome šioje ekspozicijoje (pravartu įsiklausyti į diplomanto žodžius ir perskaityti jo teorinę darbo dalį) yra savotiškas dienoraštis. Ar prisiminimai. Memuarai. Kadangi ne pirmą kartą recenzuoju tapybos ir įvietinto meno katedrų studentų darbus, visuomet šiek tiek gluminuosi jaunų žmonių polinkiui raustis savuosiuose atsiminimuose ir prisiminimuose. B. Liandzbergis tartum yra ne išimtis. Jis analizuoja savuosius potyrius – niekuomet nematytą senelį, savo brolius ir seseris, nutikimus mokykloje ir Akademijoje. Visa tai retransliuoja vaizdais. Taigi, akimis mes fiksuojame ne tapybos darbus, o vizualiąją pro memoria. Didžiausią, netgi stulbinantį įspūdį (sakau tai ir netgi kartoju, kliaudamasis savąja dvidešimties metų recenzavimo patirtimi) tas faktas, kad Benas visa tai sugeba ir ironizuoti. Žinoma, žvelgiant į pačią tapybos plastiką galima klausti autoriaus, ir savęs paties: „O kame čia ironija ir komizmas?“. Na, gerai. Ryškios, grynos spalvos. Dekoratyvios dėmės. Preciziškas, o kartais anaiptol (netgi priešingai) kontūras ir siluetas. Tai tartum nėra juokinga. Rausdamasis savajame menotyrininko atminties archyve pradėjau galvoti – koks visų laikų tapytojas yra pats ironiškiausias, kalbantis komiškumo dialektu? Sakyčiau, kad tokiu būtų James‘as Ensoras (žinoma, dar paminėtinas būtų Peteris Bruegelis Vyresnysis, tačiau komiškumą jis išreikšdavo literatūrinių motyvų, simbolių kalba, o mes kalbame apie plastiką). . Benas, panašiai kaip šis belgų dailininkas, tartum žonglieruoja nerūpestingumu. Viskas panirę į sapno būseną. Vaizdiniai sukasi ryškiaspalviame kaleidoskope. Kaip prieskonis (o gal esmių esmė), tartum savotiškas plastinis mazgas, tai vienoje, tai kitoje drobėje žybtelna šypsena, grimasa, riksmas (šį elementą mėgsta tiek Jamesas, tiek Benas). Atrodytų linksma ir smagu. Tačiau už šių siluetų tvyro ir tokie dalykai kaip nerimas, vienatvė, liūdesys. Kada, jeigu ne taip jaučiantis, galima ir net būtina ironizuoti? 
 
Benas Liandzbergis „Koronos žaidimai“, drobė, akrilas, aliejus, 144x126 cm
 
2020 metai buvo visiškas šokas žmonijai. Visą pasaulį pasiglemžęs Korona virusas visus žmonės varė į paniką. Buvome užsidarę namuose, negalėjome susitikti su niekuo, buvome priversti devėti kaukę visur, net ir lauke. Buvo daug pykčio, nepasitenkimo, chaoso, diskusijų. Tai šis darbas apie tą paniką, visus mus apėmusią.
 
Beje, panašiomis nuotaikomis tvinkčioja kelių Vokietijos Renesanso humanistų – Erazmo Roterdamiečio ir Samuelio Brandto tekstai („Pagiriamasis žodis kvailybei“, 1509 m., ir Das Narrenschiff, 1494 m.) bei juos lydinčios Albrechto Dürerio ir Hanso Holbeino iliustracijos. Beje, remiantis šių autorių analogais, jų įtaka kolektyvinei sąmonei ir pasąmonei, B. Liandzbergio darbų serija taip pat galima pavadinti savotišku Dance Macabre, kuomet mikrorajonų kiemuose, senamiesčio gatvelėse, ramiuose gamtos peizažuose nematomai viskam diriguoja Mirtis. Šių kultinių artefaktų kūrinių (turiu omenyje vokiečių mąstytojus ir menininkus) aptarimas ar bent paminėjimas teorinėje darbo dalyje būtų praplėtęs tyrimo horizontus, ironijos veidui ir komiškumo kaukei suteiktų dar daugiau atspalvių. Sakau tai dėl to, kad teoriniame darbe diplomantas apžvelgia ironijos ir komiškumo fenomeną Antikoje, taip pat ironiškąjį aspektą XX amžiaus–mūsų amžiaus pradžios literatūroje. Pasitelkdamas interviu žanrą, jis analizuoja konkrečių Lietuvos menininkų (Šventinio Bankucheno, Evaldo Janso požiūrius į tai. Galop B. Liandzbergis tyrinėja savo pasirinktų autorių – Aleksejaus Gordino, Mauro C. Martinezo (struktūriniu požiūriu keistokai regisi, kuomet šiam menininkui neskirtas atskiras skyrius, jis aptariamas toje pačioje dalyje, kuri yra dedikuota Gordinui), galop Davido Shrigley kūrybą ir šios pašaipiuosius aspektus. Galbūt kai kurie teiginiai yra pernelyg kategoriški. Pavyzdžiui: „Kitas man visai įdomus pasirodęs autorius yra David Shrigley. Tai 1968 m. gimęs britų menininkas, kurio darbai yra gan tiesmukiški, plakatiški ir tikrai ne visada geri“ (p. 24). Šioje vietoje automatiškai kyla klausimas – o kas yra geras arba blogas darbas? Tyrėjas nuteisdamas turėtų argumentuoti. Bet tai tik detalė. Kita vertus, visas tekstas pasižymi autentišku, emocine prasme netgi labai atviru išsi-pasakojimu.   
Abi diplominio darbo pusės – praktinė ir teorinė, rodo magistranto kompetencijas profesionaliai artikuliuoti vaizdu ir tekstu, tad gerbiamai komisijai siūlau į tai atsižvelgti ir Beno Liandzbergio tapybinę poziciją ironijos bei komiškumo atžvilgiais vertinti kuo palankiausiai. 
 
P.s. Mano kaip žiūrovo (jau ne recenzento - Vidas Poškus) akį ypač paglostę darbai: 
 
 Benas Liandzbergis „Senelio dovana“, drobė, akrilas, aliejus, 144x126 cm

Aš nemačiau savo senelio. Jis mirė anksčiau nei aš gimiau. Nuo pat mažens, nuo kokių 7 metų vis bandžiau įsivaizduoti kaip jis atrodė, ką veikė, koks buvo. Tėvai labai daug nepasakodavo apie jo būdą, tik žinojau kad mėgo meną ir buvo architektas. Vėliau sužinojau, kad jis buvo vienas iš architektų, kurie projektavo didžiuosius Sporto Rūmus Vilniuje. Jie man visada atrodė didingi. Šis darbas kilo iš to vaiko, mąstančio apie senelį. Galvojau, kad seneliai dažniausiai dovanoja anūkams ką nors ir vis galvojau, kad aš nieko negavau. Nors dabar pagalvoju, kad gal ir gavau, ir ne taip jau mažai.

 
Benas Liandzbergis „Iš poeto dienoraščių“, drobė, aliejus, akrilas, 144x126 cm

Tai yra gatvė šalia Dailės akademijos nors dažnai praeidavau, bet tikriausiai jos specifinis pavadinimas ir padiktavo man šio darbo temą. Neapsigaukite – nuotaikingos spalvos, nebūtinai reiškia pakylią nuotaiką, kartais ne viskas yra akivaizdu.


Benas Liandzbergis „Ar tai reikės daryti visą gyvenimą?“, drobė, aliejus, akrilas, 144x126 cm

Interpretuokite kaip norite, tik ne tiesiogiai. Suvokiu, kokia pirma mintis yra pamačius paveikslą, todėl iškart sakau, kad ne taip norėčiau, kad interpretuotumėte. Kiekvienas gyvenime turime savo ramsčius, jie būna vienokie ar kitokie, tačiau svarbiausia, kad jie atliktų savo vaidmenį – leistų mums išlaikyti pusiausvyrą. Paveiksle vaizduojamas etapas, kuomet ramstis man buvo adata, tik ji nuimdavo skausmą. Juokinga pagalvojus, kad skausmą malšindavau kitu skausmu. Išgyvenau pasimetimą, kad negi taip reikės dabar visą gyvenimą. Paveiksle žvelgiu į mėlyną horizontą, kur tuščia, nes viduje irgi buvo giliai tuščia.




Komentarų nėra:

Rašyti komentarą