2015 m. kovo 10 d., antradienis

Kokteilis iš 3 ingredientų

Bet kas, gėręs Baltą rusą, nesunkiai pasakys, kad šis alkoholinis kokteilis yra sudarytas iš trijų dalių: degtinės, kavos likerio ir šalto pieno. Na, o ragavę Sex On The Beach, turbūt irgi lengvai padiktuos esminę komponentinę trejybę: 1) degtinę (žinoma!), 2) apelsinų sultis, 3) persikų likerį.

Tad štai šių eilučių autorius, žvelgdamas į parodą "Moteris žanrų žaisme" (atkreiptinas dėmesys į trilypį pavadinimą!), kurioje reprezentuojasi trys (!!!) autoriai - Aistė Černiūtė, Jūratė Kazakevičiūtė ir Aleksandras Vozbinas, mąsto - kuriam kokteiliui - "rusui" ar "seksui" priskirtina regimoji meno kolekcija. 

Keletas vaizdelių (iš karto norime pasakyti, kad specialiai, lyg maišydami kokteilius, pačius trijų autorių kūrinius fragmentuojame). 

Aistė Gabrielė Černiūtė:Jūratė Kazakevičiūtė:Aleksandras Vozbinas:
- Kodėl koktelis? - galbūt paklaustų koks nors Tomas Netikėlis. "Labai paprasta", - atsakytume, - "visas menas ir konkretus meno kūrinys yra iš genialumo, darbo, nusivylimo, klaidų, rutinos, purvo ir daugelio kitų komponetų sudarytas mentalinis kokteilis. Tegul Jums tai skamba ir pseudoromantiškai...". 

Baltasis rusas lyg ir netiktų tematiškai - visgi parodoje akcentuojamas lytiškumo - moteriškasis pradas. Tačiau beveik absoliučiai sutampa kokteiliniai ingredientai. Ką aš čia turiu omenyje? Tą, kad kai kurios tų trijų autorių "techninės" (iš tikrųjų - medžiaginės bei formaliosios) charakteristikos tiesiog tobulai atitinka pirmojo kokteilio receptūrą. 

Jūs tik pažiūrėkite - Kazakevičiūtės kūryba yra degtiniška! Tos jos sinteponinės moterys ir kitokios būtybės svaigina arba bent jau kuria totalaus neblaivumo būseną. Būdamas girtu, recenzijos autorius mato tik tokias, o ne kitokas moteris - gundančias, bet kartui siurikiškai bauginančias (kaip kokias kates - kurios mielai murkia, tačiau kai reikia-nereikia, parodo ir aštrius nagučius). O ir medžiagos, tie audiniai, vatos, kapronai, nailonai, siuviniai bei kitokios materijos konotuoja degtinišką skaidrumą, etinį-estetinį grynumą bei stiprumą... Černiūtė yra likeriška. Jos tapyba yra kaip koks tamsus ir nepermatomas Žagarės vyšnių likeris (šioje vietoje net nereikia minėti, jog tapytoja yra rengusi "vyšninę" parodą). Be to, tai rupi (kaip pravaryta stambaus malimo kavamalėje), širdies darbą greitinanti tapyba (kofeinas etc.) - jūs juk patys žinote - visokie jausmai, impresijos, ekspresijos... Tuo tarpu Vozbino darbai - grynas pienas! Figūros - ar būtų vyriškos, ar moteriškos - kaip iš pieno plaukusios. Norėčiau būti korektišku ir precizišku, pastebėdamas, jog šio dailininko darbams tinka visos pieno produktų kategorijos. Vozbino tapyba yra ne tik pieniška - ji dar ir grietiniška, grietinėliška, jogurtiška, net kefyriška. Tiesiog tokios yra menininko nutapytos moterys (o ir koloritas), tiesiog toks yra jų kūniškumas - skanus, šiek tiek rubensiškai liulantis - kaip į gražius sluoksnius nusistovėjęs rūgpienis...


Vėlgi vizualus kokteilis. White Russian...

Jūratė Kazakevičiūtė:Aistė Gabrielė Černiūtė:Aleksandras Vozbinas:"Sekso paplūdimyje" kategorija taip pat labai tinka kalbant apie visos šios trijulės - Aleksandro, Aistės, Jūratės kūrybą. Nes kas yra seksas paplūdimyje? - Tai šioks-toks nepatogumas ( 1>fizinis trukdymas - sueities metu smėliai visur lenda...; >jausmiškai dvasinis diskomfortas - kažkas gali pamatyti, gelbėtojai keistai sureaguoti ir panašiai...), visgi pasibaigiantis malonumu ar bent romantiškais prisiminimais (gera atminti puikiai praėjusias dienas!)... Juk tokia yra Vozbino tapyba - taip, ji graži, miela, vaizduojanti puikius dalykus, tačiau tas groteskas, toji ironija kažkuo panaši būtų į Jūsų lytinių santykių prie jūros metu šalia drybsančio, pirštu prikišamai rodančio kaimynėlio krizenimą (begėdiškumo ir atvirumo derinukas). Analogiškai su Kazakevičiūte - per tuos širdžiai patrauklius, saldokai erotiškus, lengvą ištvirkimą skleidžiančius objektus, spinduliuojama ir meilė, ir net šiokia tokia neapykanta (šiurpas, virpesys bei įniršis). [Kažką panašaus  savo adresu turbūt patiria į moterų pliažo teritoriją užklydęs suinteresuotas žioplys]. Galop Černiūtė, besigriebianti ir lyriškų temų, ir sukrečiančių problemų (nuo meilės iki neapykantos, nuo aistros iki mirties)...

Tad šių eilučių autorius, nenorėdamas būti eiliniu Buridano asilu, kaip tikras kokteilių vartotojas, griebtų Baltąjį rusą, o išlenkęs šį, nepasididžiuotų paragauti SOB - abiejų jų sudėtys ir kiti esminiai dalykai bei skoniai juk atitinka trijų autorių kūrybines vibracijas ir žiūrovų/gėrovų receptorius...


Tad vėl vaizdų mikstūra. Kuo tikriausias Sex On The Beach...

Aleksandras Vozbinas:Jūratė Kazakevičiūtė:Aistė Gabrielė Černiūtė:- Na zdravi! ...
- Danke!...Komentarų nėra:

Rašyti komentarą